ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանն ապրիլի 10-ին աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Միացյալ Թագավորության Հանուն ժողովրդավարության Ուեսթմինսթեր հիմնադրամի Մոնտենեգրոյի ծրագրերի համակարգող Մարկո Սոշիչի հետ:
Քննարկվել են ՀՀ ԱԺ-ի հետ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի համագործակցության եւ աջակցության շրջանակում ՀՀ խորհրդարանի բյուջետային գրասենյակի մասնագիտական կարողությունների զարգացման ռազմավարության մշակմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով ԱԺ բյուջետային գրասենյակի գործառույթներին՝ Գագիկ Մելիքյանը կարեւորել է կառույցի կողմից պատգամավորներին, մշտական հանձնաժողովներին, խմբակցություններին տնտեսության տարբեր ոլորտների, ինչպես նաեւ պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության, Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության տարեկան հաղորդման վերաբերյալ ամփոփ տեղեկանքների տրամադրումը:
Նշվել է, որ տեղեկանքները հնարավորություն են տալիս ամբողջական պատկերացում կազմելու պետական բյուջեի կատարման ընթացքի եւ այլ խնդիրների մասին:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը նաեւ կարեւորել է հիմնադրամի եւ խորհրդարանի բյուջետային գրասենյակի միջեւ փոխգործակցությունը:
«Ձեր փորձի փոխանցումը մեծ աջակցություն կլինի ԱԺ բյուջետային գրասենյակի գործունեությունն առավել ակտիվ ու արդյունավետ դարձնելու համար»,-նշել է Գագիկ Մելիքյանը:
Մարկո Սոշիչը, ներկայացնելով մի շարք եվրոպական երկրների նմանօրինակ կառույցների գործունեությունը, նշել է, որ բյուջետային գրասենյակի ներկայացրած վերլուծությունները պետք է հասանելի լինեն բոլորին:
ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը պատասխանել է նաեւ խնդրին առնչվող բազմաթիվ այլ հարցերի եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում ՀՀ խորհրդարանի բյուջետային գրասենյակը կդառնա միջազգային չափանիշներին համապատասխան կառույց:

On April 10, the Secretary of the RA NA RPA Faction Gagik Melikyan had a working meeting with Marko Sosic, Programme Coordinator of Montenegro at The Westminster Foundation for Democracy (WFD) of the United Kingdom.
Within the framework of the cooperation and support of the programme Public Finance Management in the South Caucasus of the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (German Federal Enterprise for International Cooperation) with the RA NA issues on strategy elaboration of the professional capacity building of the RA Parliament Budget Office were discussed.
Touching upon the functions of the NA Budget Office, Gagik Melikyan highlighted the provision of the annual report on the different spheres of economy, as well as the execution of the state budget, the provision of the brief certificates on the annual report of the activities of the Audit Chamber to the MPs made by the structure, the Standing Committees and the Factions.
It has been noted that the certificates give an opportunity to make a complete picture about the procedure of the state budget execution and other problems.
The Secretary of the NA RPA Faction also highlighted the cooperation between the Foundation and the Parliamentary Budget Office.
“Your exchange of experience will be a great support for making the activities of the NA Budget Office more active and effective,” Gagik Melikyan noted.
Presenting the activities of similar structures of a number of European countries, Marko Sosic noted that the analyses presented by the Budget Office should be accessible for everybody.
The Secretary of the NA RPA Faction also answered to numerous other questions and expressed hope that in the nearest future the RA Parliamentary Budget Office would become a structure in compliance with international standards.